--> Olek - Aleksander Stanisław Kargul <--

 

--> Olek - Aleksander Stanisław Kargul <--
Olenio był naszym cudem, miłością, codziennością, wyrzeczeniem i darem.
Jest naszym orędownikiem w niebie i aniołem stróżem na ziemi.

 

--> OLUŚ - Aleksander Stanisław Kargul <--
Wyjątkowa płyta CD
Powroty do Srebrnaj Góry
www.ropuh.eu
Dializoterapia
Podziękowania
Galeria
Komentarze
 
Dzisiaj jest: Czwartek
01 Października 2020

 

  --> Olek - Aleksander Stanisław Kargul <--

Historia choroby

O chorobie Olesia dowiedzieliśmy się już w 22 tygodniu ciąży. Na wizycie kontrolnej u prowadzącej ciążę pani ginekolog dowiedzieliśmy się, że synek ma podejrzanie duży pęcherz moczowy. Zostaliśmy umówieni na kolejną wizytę. Niestety i na tej wizycie diagnoza się potwierdziła. Zostaliśmy skierowani natychmiast na obserwację do Kliniki Zaburzeń Rozwojowych Płodu we Wrocławiu na ul.Dyrekcyjną. Spędziliśmy tam 2 tygodnie w najbardziej nieodpowiednim czasie (z punktu widzenia mamy, która chciałaby być obecna przy córci gdy idzie pierwszy raz do przedszkola). Stan pęcherza nie uległ zmianie. Zostaliśmy wysłani do domu z terminem kolejnej wizyty za 3 tygodnie. Na tej wizycie stan również nie uległ zmianie. Wracaliśmy do domu zdając sobie sprawę z tego, że będziemy mieć chore dziecko. Mimo ogromnego lęku zaakceptowaliśmy to. Męczący był tylko fakt, że tak naprawdę lekarze nie wiedzieli co jest naszemu synkowi. Wszystko miało okazać się po porodzie. Na wizycie po kolejnych 3 tygodniach (30 tydzień ciąży) musiałam już zostać w klinice (zdiagnozowano małowodzie). Przez kolejne 3 tygodnie lekarze walczyli o każdy dzień. Ważne było by ciąża była jak najbardziej dojrzała. W tym czasie 2 razy wykonano amniopunkcję (dopełnienie wód płodowych) z jednoczesnym odbarczeniem pęcherza płodu. W 33 tygodniu małowodzie było jednak zbyt duże, a kolejna amniopunkcja zagrażała życiu dziecka. Wszystko rozegrało się w ciągu 6 godzin. Oleś przyszedł na świat 12 listopada 2004 roku w dniu urodzin swojego taty.
Aleksander Stanisław Kargul urodził się o godz.16:05 w 33 tygodniu drogą ciecia cesarskiego z 5 ciąży jako 3 dziecko w rodzinie (nasz pierwszy synek żył tylko pół godziny po porodzie - za późno zdecydowano o cięciu cesarskim, drugą ciążę straciliśmy w wyniku poronienia). Ważył 2120g i miał 45 cm długości. Dostał 5 pkt w skali Apgar. W czasie 10 dniowego pobytu na oddziale intensywnej terapii (na ul.Dyrekcyjnej) rozpoznano u Olesia:

Z karty leczenia szpitalnego: 24.11.2004

Wcześniactwo 33hbd
Niedotlenienie okołoporodowe - w związku z czym został od razu umieszczony w inkubatorze z dodatkowym źródłem tlenu,
Niewydolność oddechowa - przez, którą po kilku godzinach został zaintubowany i oddychał za niego respirator (przez kolejne 3 miesiące życia),
Odma śródpiersiowa - konsultowana w 2 dobie kardiologicznie (miała zniknąć i zniknęła po tygodniu),
Zespół zaburzeń oddychania - RTG i leczenie farmakologiczne,
Wylewy dokomorowe (RDS III/IVst) - o których nie zostałam poinformowana,
Zapalenie pierścienia pępowinowego - zastosowano antybiotyki,
Wrodzona wada rozwojowa nerek-nerki dysplastyczne - przez którą w 3 dobie założono dializę otrzewnową,
Ostra niewydolność nerek - przez niedrożność cewnika i narastające stężenie kreatyniny i mocznika Oleś został przewieziony na R-kę na ul.Curie-Skłodowskiej, gdzie ma siedzibę Klinika Nefrologii Pediatrycznej i od tego momentu jest pod jej stałą opieką,
Stan po dializie otrzewnowej - kontynuawano dializoterapię, podawano min. Furosemid by synek zaczął siusiać(każda kropla była na wagę złota, bo zmniejszała opuchliznę, a tym samym odtruwała),
Niedokrwistość wtórna - 3 razy wymagał transfuzji krwi,
Zaburzenia krzepnięcia - podano osocze.
Oleś był odżywiany pozajelitowo i nie dawano mi raczej szans na karmienie piersią. Mimo to starałam się utrzymać pokarm. Stwierdzono ponadto kwasicę metaboliczno - oddechową, hipoglikemię, zaburzenia elektrolitowe.
Krótko mówiąc poinformowano mnie, że nasz synek ma niewielkie szanse na przeżycie i musimy się liczyć z tym, że możemy go w każdej chwili stracić.

Na OITD (Oddziale Intensywnej Terapii Dziecięcej) na ul.Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu spędził Oleś kolejne 2,5 miesiąca. Każdego dnia w zasadzie walczył o życie.
Od urodzenia ten mały kaczor miał ogromną wolę walki. Bardzo chciał być z nami, a my wiedzieliśmy, że to nie przypadek, że właśnie w naszej rodzinie pojawił się taki "Muminek". Jak to powiedział Michaś-starszy brat: "On musiał pojawić się właśnie u nas, bo wiedział, że będzie bardzo, bardzo kochany. A takiemu choremu dzidkowi jest to potrzebne jeszcze bardziej niż zdrowemu. Prawda mamo?" Nic dodać, nic ująć.

Codziennie rano, kiedy Kasia była odprowadzona do p-la, a Michał zabrany do szkoły wsiadałam w PKS i jechałam 2 godz.do W-wia. Spędzałam u Ola 2-3 godziny i wracałam do p-la po Kasię i Michała do szkoły. Dla nich życie musiało toczyć się w miarę normalnie by mogli zachować jako takie poczucie bezpieczeństwa. W drodze powrotnej codziennie dzwonił tata. Zawsze wiedział jak się czuje jego "prezencik".
Przyjeżdżałam do Ola w godzinach wizyt lekarskich tak, że gdy działo się coś ważnego zawsze byłam na miejscu. Przez cały czas prowadziłam swego rodzaju dziennik, w którym zapisywałam zabiegi, reakcje, wyniki itp. Zaznaczam, że opisane poniżej wydarzenia są relacją z punktu widzenia rodzica, a nie lekarza.
Pobyt na OITD
26.11.04- Na pierwszej rozmowie z lekarzem prowadzącym dowiedziałam się o wylewach.
Planowano wizytę neurologa.
6.12.04- Wizyta neurologa.
Z karty szpitalnej:
"Badanie neurologiczne - 3 tyg. wcześniak płci męskiej z dużego obciążenia ciążowo porodowego. Obecnie zaintubowany, oddech wspomagany z respiratora. Bez sedacji. Dziecko mało żywotne, motoryka spontaniczna trudna do oceny, pojedyncze ruchy kończyn górnych i dolnych. Czaszka obw. 30,5cm, obecny szeroki ok.2mm szew wreńcowy(?-nieczytelne), węgłowy i strzałkowy. Okresowo otwiera oczy, ziewa. Mimika wydaje się być symetryczna. W kończynach tendencja do wyższego napięcia mięśniowego, odruchy głębokie obecne, miernie żwawe. Bardzo słabe odruchy chwytne dłoni i stóp. (Dziecko badane tylko w pozycji leżącej)".
Pani neurolog powiedziała na koniec, cytuję: "kiepsko to widzę, z niego to raczej nic nie będzie. Musicie być przygotowani na najgorsze".(Mikołajki- ha, ha! Jakoś ani nas, ani lekarzy z OITD ta diagnoza nie obeszła). Nie kwestionowaliśmy całego badania, które było rzeczowe i stwierdzało stan obecny (odruchy, reakcje, napięcie mięśni, itp.), ale takie stwierdzenia jak: "z niego nic nie będzie" są tak obdarte z nadziei, że aż nierealne. Zawsze można coś zrobić, nawet gdy upośledzenie dziecka jest bardzo głębokie. Można się cieszyć każdą reakcją, uśmiechem, grymasem. Tak jak cieszymy się z reakcji zdrowego pięknego dziecka. Jest inaczej, ale równie pięknie. My o tym wiedzieliśmy. Dlatego na kolejne diagnozy czekaliśmy (bo musieliśmy wiedzieć jaki jest stan Ola), ale patrzyliśmy na nie trochę z przymróżeniem oka.
9.12.04- Schodzi opuchlizna, bo nareszcie leki moczopędne zaczynają działać. Olo ma założone wkucie centralne (Browiak) na prawym udzie.
10.12.04- Wizyta laryngologa, przeintubowanie z buzi na nos.
11.12.04- Wizyta okulisty (możliwość uszkodzenia nerwu wzrokowego przez duże dawki tlenu) - wszystko na szczęście w porządku.
12.12.04- OLEŚ SKOŃCZYŁ 1 MIESIĄC.
SEPSA- leki obciążające nerki (musiałam wyrazić zgodę). Oleś nie toleruje żadnego pokarmu. Musi być karmiony pozajelitowo. Zabieg - nowy Browiak- lewe ramię. Podejrzewano, że stary jest źródłem sepsy.
14.12.04- Sepsa opanowana. Pierwszy uśmiech :.
16.12.04- Wysoki mocznik i kreatynina. Ma się odbyć komisja kwalifikująca Ola (lub nie) do założenia cewnika Tenckhoffa (do stałej dializy dootrzewnowej). Ze względu na wylewy Oleś mógł nie być zakwalifikowany, a wtedy tylko pozostałoby nam czekanie...Na szczęście komisja stwierdziła, że: "rokuje nadzieję".
21.12.04- Zabieg operacyjny założenia cewnika Tenckhoffa do przewlekłej dializoterapii.
24.12.04- Cewnik działa super. Olo się budzi. Tak jak podejrzewali lekarze: synek był w śpiączce mocznicowej.
6.01.05- Kolejny zabieg. Zatkał się cewnik. Przeszkodę usunięto laparoskopowo.
7.01.05- Olo coraz lepiej oddycha. Respirator przełączony na mniejsze ilości tlenu(35%). Coraz bliżej do odłączenia od respiratora.
10.01.05- Przez kwasicę metaboliczną Oleś bardzo często ulewa i wymiotuje. W zasadzie każdy ruch sprawia, że mu się ulewa. Cały czas leży w inkubatorze, w specjalnym gniazdku z kulek styropianowych. Pozycję zmieniają mu tylko siostry. 30% tlenu - pani doktor jest dobrej myśli.
11.01.05- Oleś jest rehabilitowany. Odruchy ma zaburzone wiec potrzebuje stymulacji. Pani Kasia z OITD jest przesympatyczna i jest fachowcem.
12.01.05- OLEŚ MA 2 MIESIACE
17.01.05- Punkcja lędźwiowa (uf!) Zmiana inkubatora z zamkniętego na otwarty. W weekend okazało się, że Olo ma zapalenie płuc. Znów respirator na wyższych parametrach (40%tlenu).
18.01.05- Synek mnie pilnuje. Zawsze o 11-tej się budzi i czeka na mnie. Zasypia jak wychodzę. Dzięki temu, że jest w otwartym inkubatorze mogę go nareszcie dotykać bez kombinacji z okienkami. Jest taki malutki, że można go kiziać tylko palcem, a nie całą dłonią.
24.01.05- USG przezciemieniowe: torbiel się nadal resorbuje.
25.01.05- NARESZCIE ZACZĄŁ SIĘ TZW: STAN BEZ ZMIAN. Do tej pory codziennie coś się działo. Pani doktor pozwoliła mi wyjąc ciuszki z piwnicy. Do tej pory tak ładnie to nazywała: "poczekajmy aż się określi". Tak ważne jest używanie przez lekarzy nieostatecznych słów (jeżeli oczywiście sytuacja na to pozwala). Respirator na SIMV 35%.
27.01.05- Respirator na PSV 35% (tryb w którym Olo musiał oddychać bardziej samodzielnie-poradził sobie).
28.01.05- Respirator-CPAP (jeszcze bardziej samodzielny oddech Ola).
31.01.05- Respirator- nadal CPAP. Synek sobie radzi. W nocy ostatni posiłek, a rano:
PIERWSZA PRÓBA ROZINTUBOWANIA.
1.02.05- UDAŁO SIĘ!!! Od tego momentu Oleś oddycha samodzielnie ma tylko w pobliżu buzi maskę z tlenem. Rozpoczyna nowy etap swojego życia i my też. Teraz czekają nas kolejne kroki do usamodzielnienia. Coraz bliżej powrotu do domu. Nareszcie można Olesia usłyszeć. Jeszcze struny głosowe przez długi pobyt rurki intubacyjnej się nie zeszły, ale słaby głos już słychać.
3.02.05 - Wizyta neurologa.
Z karty szpitalnej:
"Chłopczyk 2,5 miesiąca, dość żywotny. Czaszka średniowymiarowa, ciemię przednie w poziomie kości czaszki. Mimika symetryczna, ssanie aktywne, zwracają uwagę wąskie źrenice. W kończynach, zwłaszcza górnych napięcie mięśniowe z tendencją do wyższego (przewaga strony lewej), odruchy głębokie wygórowane. W OW głowa-tułów wiotki. Nie układany na brzuchu. Klinicznie obraz niedowładu 4-kończynowego z przewagą strony lewej u dziecka po IVH."
Z ostatnim zdaniem tej diagnozy nie zgadzał się ani lekarz prowadzący, ani pani Kasia- rehabilitantka, ponieważ Oleś reagował na bodźce i się ruszał. W tym dniu jednak znów miał wysoki mocznik i niską hemoglobinę. Przez co był mniej aktywny.
Od tego momentu zaczyna się nasza przygoda z metodą Vojty. Pani Kasia włącza do rehabilitacji stymulowanie strefy piersiowej, które ma wzmocnić Ola przede wszystkim oddechowo. W tym dniu Oleś pierwszy raz dostał pokarm do buzi. Niestety nie radził sobie z przełykaniem. Nadal jest karmiony przez sondę.
7.02.05- Olo ma wyłączony inkubator i jest ciepło ubrany. To przyzwyczajanie do temperatury pokojowej ma przygotować Ola do przekazania na oddział Kliniki Nefrologii Pediatrycznej(budynek obok).
10.02.05- Olo ma orzeczoną niepełnosprawność(na rok).
11.02.05- Stan zapalny (leukocyty 40 tys.). Posiewy, wyjęcie Browiaka (ew. żródło infekcji), założony wenflon, antybiotyk.
12.02.05- OLO MA 3 MIESIACE
13.02.05- Zapalenie otrzewnej. Przyczyna: do otrzewnej przeniknęły bakterie z jelita grubego.
14.02.05- Oleś waży 4050g, ma głodówkę, dużo śpi i ma wstrzymaną rehabilitację.
16.02.05- Zatkał się znów cewnik(przemieścił się w okolicę wątroby) .
Kolejne zabiegi (4 za jednym zamachem): repozycja położenia cewnika, nowy Browiak, przepuklina pępkowa i kresy białej. Po tych zabiegach synek był 2 dni na respiratorze.
17.02.05- Cewnik nadal szwankuje. Skrzepy pooperacyjne. Heparyna do dializatu. Udało się udrożnić przepływ i obyło się bez kolejnego zabiegu.
22.02.05- Oleś przeniesiony do łóżeczka.
28.02.05- Synek opuszcza R-kę.
Z karty leczenia szpitalnego-wypisu 28.02.05:
Rozpoznanie:
Wcześniactwo 33Hbd.
Wrodzona wielotorbielowatość nerek.
Przewlekła niewydolność nerek.
Stan po założeniu i repozycji cewnika Tenckhoffa.
Dializoterapia otrzewnowa. Niedokrwistość wtórna.
Niewydolność oddechowa,RDS III/Ivst.
Respiroterapia 24.11.04-1.02.05.
Stan po wylewie dokomorowym IV stopnia, Sepsa.
Przepuklina pępkowa i linii białej.
Obserwacja w kierunku zwężenia odźwiernika.
Od tego momentu Oleś jest pacjentem oddziału Nefrologii dziecięcej na ul. Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu. Kolejny rozdział w jego życiu, który musiał spędzić w izolatce. Aby pójść do domu Olo musiałby sam oddychać (nadal był wspomagany tlenem), sam jeść (nadal karmiony sondą) i spełniać pewne wymogi dotyczące dializy (mama uczy się jej i ma zdać egzamin).
Pękł Browiak i muszą założyć nowy.
7.03.05- Zaczynamy Vojtę. Poprosiłam o wizytę panią Magdalenę Paździerską-licencjonowaną terapeutkę metody Vojty. Pani Magda włączyła też elementy metody Castilio-Moralesa (masaże mają pomóc Olsiowi w koordynacji oddychania z przełykaniem pokarmu podawanego doustnie).
12.03.05- OLEŚ MA 4 MIESIĄCE
15.03.05- Zabieg laparoskopowy- znów przytkał się cewnik Tenckhoffa. Oprócz tego synek miał naciek dializatu do moszny. Sprawdzono którędy płyn się przedostaje.
Marzec 2005 - Vojta, normowanie dializy, praca nad karmieniem doustnym (butelka, strzykawka). Stan bez zmian.
12.04.05- OLEŚ MA 5 MIESIĘCY
Dializa idzie jak po grudzie, płucka nadal dysplastyczne. Dużo furczeń i wspomaganie tlenem.
9.05.05- Zapalenie płuc. Vojta wstrzymany. Synek wymiotuje, dializa jakoś się kręci.
12.05.05- OLEŚ MA PÓŁ ROKU
13.05.05- Wizyta chirurga. USG głowy i brzuszka. Stan zadowalający.
18.05.05- Zabieg usunięcia zrostów międzyjelitowych.
28.05.05- Szmery w płucach - Oleś niewydolny oddechowo. Antybiotyk, zwiększony tlen, monitorowanie saturacji. Nadżerki w żołądku - włączenie leku przeciwwrzodowego.
9.06.05- Zabieg - wymiana cewnika Tenckhoffa. Znów nie idzie dializa.
12.06.05- OLEŚ MA 7 MIESIĘCY
28.06.05- Katar- niby nic, ale dla Ola to było wielkie wyzwanie, bo mogło się skończyć zapaleniem płuc.
1.07.05- Dializa nie idzie. USG nic nie wykazało. Na RTG okazało się, że cewnik zagiął się do góry.
4.07.07- Rewizja cewnika przez powłoki brzuszne. Obyło się bez zabiegu.
12.07.05- OLEŚ MA 8 MIESIĘCY
Synek waży 4900g.
13.07.05- Wizyta okulisty. Narząd wzrokowy prawidłowy. Opóźnione reakcje. Zalecono stymulację (karuzelki nad głową, kontrastowe zabawki). Zamówione badanie potencjałów słuchowych (Olo nie zawsze reaguje na dźwięk-raczej na ruch i drgania).
Wcześniejsze badanie TSH wykazało niedoczynność tarczycy. Włączony do leków stałych Eltroxin.
19.07.05- Zaczęliśmy karmienie łyżeczką. Oleś zaczął jeść więcej.
22.07.05- Polecono nam przygotowania do zabrania synka do domu. Warunki: zakup wagi do małych objętości, zakup kocherów, lampy bakteriobójczej i wypożyczenie butli z tlenem. Remont osobistego pokoju Olesia (opróżnienie go z rzeczy, które kumulują kurz). Dostosowanie łóżeczka do dializy dootrzewnowej grawitacyjnej (leżysko na wysokości ok.90cm).
25.07.05- Dializa nie idzie

26.07.05 - OLEŚ MA WYJĘTĄ SONDĘ! Siostry mają go karmić łyżeczką, bo skoro mamie się udało!
27.07.05- Zabieg - Znów poprawienie ułożenia cewnika. Olo 2 dni na R-ce. Po tylu zabiegach synek ma inną tolerancję na podawane w narkozie leki (mimo, że jest to 1 dawki). Po prostu długo się wybudza. Na szczęście na R-ce obok go znają więc nie było paniki. Gdzie indziej już by go reanimowali. Jak wiele jeszcze musimy wiedzieć!
9.08.05-Mama śpi 2 dni w szpitalu. Nauka(choć właściwie przez tyle miesięcy patrzenia mama już wie co i jak) i egzamin z prowadzenia dializy.
11.08.05- Mamy butlę z tlenem i lampę bakteriobójczą dzięki Asi U.(ona wie, że to ona-jeszcze raz dziękujemy). Lampy mamy nawet dwie (dobrzy ludzie są na świecie).
Teraz czekaliśmy tylko na wagę, a wcale nie jest tak łatwo kupić wagę o czułości 5ml ważącą do 2 kg. Sprowadzał nam ją kolega, który pracuje w Niemczech (Romek dziękujemy jeszcze raz). Łóżeczko już jest.
12.08.05-OLEŚ MA 9 MIESIĘCY
25.08.05-Badanie potencjałów słuchowych. Diagnoza: Całkowita głuchota. No cóż nauczymy się migać albo jakoś inaczej komunikować.
26.08.05- OLO JEDZIE DO DOMU!!!
W karcie szpitalnej-wypisie z dnia 26.08.05 oprócz schorzeń wymienionych wcześniej w wypisie z R-ki rozpoznano jeszcze:
Głuchota cołkowita
Dysplazja oskrzelowo-płucna

Zalecono:
1.prowadzenie dializy otrzewnowej metodą CADO: 12 godzin na dobę, wlewy płynu 1,36% po 110ml, pobyty 2 godzinne, pozostałe godziny(noc)brzuszek pusty.
-W przypadku zmętnienia płynu dializacyjnego należy wykonać trzykrotnie wlewy i wylewy płuczące płynu dializacyjnego, ostatni wlew płynu z dodatkiem antybiotyku Biofazolin 375 mg na 1,5 litrowy worek. Dziecko i płyn jak najszybciej przywieźć do kliniki.
-zmiana opatrunku przy cewniku codziennie
2.podawanie leków:
-Euthyrox 1x na czczo 1 tabl. po 25 ug
-Polprazol 2x 1 opłatek po 1 mg
-Hemofer 3x2 krople
-Vit D3 1x 3 krople
-Vit B6 2x 1 tabl.
-Vit E 1x2 krople
-Lakcid 2x1 amp.
-NeoRecormon 1x w tyg.500 j podskórnie
-Bebilon Pepti MCT, zupka jarzynowa z mięsem, kaszka ryżowa, deser owocowy
-rehabilitacja ruchowa
-kontrola w klinice za 2 tyg.

W DOMU

IX,X,XI,XII 2005-Wizyty kontrolne w klinice co 2 tyg.
12.11.05 - OLO MA ROCZEK
Kaszel- osłuchowo niewielkie zmiany.Antybiotyk.
14.12.05 - USG przezciemieniowe wykazało powiększenie się przestrzeni płynowej. Pojechaliśmy na wizytę do pani neurolog do szpitala im .Marciniaka we Wrocławiu.
"Badanie neurologiczne:w badaniu USG głowy z maja 2005 -asymetria ukł. komorowego, wsk. komorowo mózgowy 35%,torbiel porencefaliczna w lewej półkuli 2,8x3cm.Tkanka mózgowa o niejednorodnej echostrukturze.
Kontrola z 14.12.05- poszerzony ukł.komorowy,niesymetryczny,wsk.39%.Wymiary torbieli 10,6 x 5,7 x 4cm uciska ona lewą komorę boczną. Echostruktura tkanki mózgowej prawidłowa.(...) Dziecko do diagnostyki zmian w OUN - TK głowy
-kontrola neurochirurgiczna
Termin przyjęcia na O.Neurologii Dziecięcej na 27.12.2005r w trybie pilnym."
Opis odruchów itp. umieszczę gdzie indziej.
17.12.05-21.12.05 - Pobyt w klinice: zaognienie się obserwowanej zmiany na cewniku. Antybiotyk dożylnio: Zinacef, do domu doustnie Zinat
27.12.05- Pobyt 2 dniowy na Neurologii.
-Wykonano tomografię głowy.
Z karty szpitalnej-wypisu:28.12.05
Rozpoznanie:
Torbiel lewej półkuli mózgu
Mózgowe porażenie dziecięce
Wcześniactwo
Niewydolność nerek w przebiegu wielotorbielowatości

Po konsultacji neurochirurgicznej Olo został zakwalifikowany do leczenia operacyjnego(wszczepienie zastawki komorowo- dosercowej odbarczajacej totbiel).Termin zabiegu ustalono na 3.01.06.
3.01.06-Kolejne badanie potencjałów słuchowych (dla potwierdzenia):
Wyniki badań:
Tympanometria: obustronnie krzywa typu A
DPOEA: obustronnie brak odpowiedzi z komórek słuchowych ślimaka.
BERA: obustronnie brak odpowiedzi przy natężeniu bodźca 115 dB
Zalecenia:
Wskazane obustronne protezowanie słuchu (Wydano wniosek na aparaty słuchowe).
Wskazane rozpoczęcie rehabilitacji logopedycznej.
Kontrolne badanie słuchu 6 miesięcy po zaprotezowaniu.
W tym dniu Olo został przyjęty na Oddział Chirurgii Dziecięcej w szpitalu im.T.Marciniaka we Wrocławiu. Spędził w nim z mamą 8 długich tygodni(3.01.06-25.02.06). Leczenie przebiegało z powikłaniami:
4.01.06-Operacja-założenie zbiornika Rickhama do torbieli mózgu.
27.01.06-Operacja-usunięcie zbiornika Rickhama z powodu zapalenia opon mózgowo rdzeniowych(w posiewie płynu wyhodowano Staphylococcus (...))
13.02.06-Operacja-założenie zastawki noworodkowej torbielowo-przedsionkowej po str. Lewej
6.03.06- 10.03.06-Pobyt na Nefrologii- cewnik.
10.03.06 - Oleś nosi aparaty słuchowe.
22.04.06-18.04.06-Pobyt na Nefrologii.
-Zabieg-przepuklina mosznowa.
-zaszycie odleżyny przy ujściu cewnika.
-próba cyklera- nieudana.
10.05.06-19.05.06-Pobyt na Nefrologii.
-Zapalenie oskrzeli.
-próba cyklera- nieudana.
24.05.06-29.05.06-Pobyt na Nefrologii.
-zapalenie oskrzeli.
9.07.06-21.07.06 - Pobyt na Nefrologii:
Oleś został przewieziony R-ką z Oddziału Dziecięcego szpitala w Bielawie do W-wia. Miał drgawki i wysoką temperaturę. Włączono antybiotyk. Po chwilowej poprawie nastąpiło pogorszenie-bradykardia i wys. temp. Wezwano chirurga, który odbarczył zastawkę. Zabieg powtórzono na drugi dzień.
Z karty szpitalnej - wypisu: 21.07.06
Rozpoznanie:
Wcześniejsze schorzenia.
Niewydolność zastawki - wodogłowie
21.07.06-26.07.06 - Pobyt na chirurgii w "Marciniaku".
Ola obserwowano 5 dni. Do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania zastawki wystarczyło jednak dwukrotne jej odbarczenie wykonane na Nefrologii..
Z karty szpitalnej - wypisu:26.07.06
Rozpoznanie:
Nie obserwowano u dziecka patologicznych objawów narastania wodogłowia.
30.07.06 - 7.08.06 - Pobyt na Nefrologii.
-zapalenie płuc.
-próba cyklera - nieudana.
VIII 2006 - I 2007 - Wizyty kontrolne co miesiąc.
25.01.07 - 28.01.07 - Pobyt na nefrologii.
- PRÓBA CYKLERA- UDANA!!!
Od tego momentu Oleś ma prowadzoną dializę w trybie nocnym. Wszystko robi maszyna (cykler). Nareszcie w dzień synek jest wolny, bez rurek. Teraz można go rehabilitować bez obawy, że sprawia mu to ból.
30.01.07 - 16.02.07- Zapalenie płuc - pierwsze przebyte w domu. Postanowiliśmy spróbować mimo, że Oleś przy zapaleniach płuc odwadnia się (obfite i częste wymioty). Do tej pory lądowaliśmy w szpitalu właśnie z tego powodu. Teraz lepiej je, więc liczyliśmy, że ryzyko będzie mniejsze. Udało się! Na zastrzykach przez 2 tyg., ale się udało. PŁUCA SĄ NA TYLE ROZPRĘŻONE, ŻE OLO LEPIEJ SOBIE RADZI (mimo dysplazji w wywiadzie).

Chyba możemy pokusić się o stwierdzenie, że Oleś ma już zdiagnozowane wszystkie schorzenia i wyszedł na jako taka prostą. Jest silniejszy, lepiej je, dializę ma na noc. Teraz możemy zacząć intensywniejszą rehabilitację nie bojąc się, że za chwilę wylądujemy w szpitalu. Pozostaje jeszcze bardzo obniżona odporność. Ale z tym też sobie poradzimy.
Przed nami długa droga, ale najważniejsze, że ta droga...jest :.

Luty-maj 2007
Po zapaleniu płuc przebytym w domku zaczął się okres spokoju. Spacerki, rehabilitacja. Wszystko się unormowało. Oprócz drobnych katarków, które w wypadku Ola trwały po 2 tygodnie) nic nie zakłócało nam jako takiego spokoju. Zaczęliśmy nawet poszukiwania nowych rehabilitantów (w ramach NFZ-tu) np.: metodą Bobath. Zaczęło się w czerwcu.
Postaramy się teraz umieszczać bardziej szczegółowe wypisy. Pojawiają się w nich różne sformułowania dotyczące tych samych jednostek chorobowych. Co kraj to obyczaj, czyli w każdym szpitalu inaczej. Nie wszystkie też będziemy zapisywać, ponieważ jest o nich mowa już wcześniej.

Czerwiec 2007
11.06.07 - 14.06.07 Pobyt(3 dni) w Szpitalu Miejskim w Bielawie.
Karta informacyjna-Szpital Miejski w Bielawie.

Rozpoznanie:
Infekcja górnych dróg oddechowych.
Drgawki gorączkowe.
(...)

Wyniki i opis wykonywanych badań laboratoryjnych.
OB: /12.06.07/ - 37 mm/h,
CRP: / j.w./- (-) ujemne.
MORFOLOGIA: /12.06.07/ - WBC: 8,1 K/uL, RBC: 2,92 M/uL, HGB: 8,5 g/dL, HCT: 26,9%, MCV: 92 fl, MCH: 29,1 pg, MCHC: 31,6g/dL, RDW: 14,3%, PLT: 331 K/uL.
(...)MOCZNIK: /12.06.07/ - 201mg%,233mg%,
/13.06.07/ - 191mg%,
KREATYNINA: /12.06.07/ - 5,90 mg%, 5,68mg%
/13.06.07/ - 5,52mg%,
JONOGRAM: /12.06.07/ - Na 133mmol/l, K 5,66mmol/l, Cl 94,5mmol/l,
/13.06.07/ - Na 139mmol/l, K 4,04mmol/l, Cl 95,9mmol/l,
WAPŃ: /12.06.07/ - 2,29mmol/l, MAGNEZ - 1,21mmol/l, FOSFOR - 0,88mmol/l.
(...)
Epikryza:
Chłopiec przyjęty do szpitala z powodu drgawek w przebiegu gorączki. Z wywiadu od dnia poprzedniego temp. ciała 38,0st.C. Przy przyjęciu stan ciężki, wyst. drgawki toniczno-kloniczne. Po podaniu leków p/gor. drgawki ustąpiły. W badaniach dodatkowych podwyższone OB., mocznik, kreatynina. Ze względu na cechy infekcji górnych dróg oddechowych włączono antybiotyk. W wyniku zastosowanego leczenia p/zapalnego uzyskano poprawę kliniczną. Chłopiec odgorączkował, łaknienie dobre. Obecnie w stanie zadowalającym wypisujemy Olka do domu.

16.06.07 - 20.06.07 Pobyt (4 dni) na Nefrologii we Wrocławiu.
Karta informacyjna - Nefrologia Pediatryczna Wrocław.

Rozpoznanie:
(...)
Podejrzenie dysfunkcji zastawki torbielowo-przedsionkowej.
Badania dodatkowe:
MORFOLOGIA: L-8,2tys/ul; E-3,20 mln/ul; Hb-10,2g%; Ht-30,1%
MOCZNIK - 138mg%
KREATYNINA - 4,67mg%, Na - 144mmol/l, K - 3,87mmol/l, Ca Całk.9,71mg%, Mg - 2,57mg%,
CRP - 0,8mg/l

Epikryza:
2,5 letni chłopczyk z obciążającym wywiadem okołoporodowym (...).
W dn.15.06.2007 wystąpiły wymioty, apatia, w dn.16.06.2007 został przyjęty do naszej kliniki w stanie ciężkim; apatyczny, wymiotujący, z cechami odwodnienia - skóra podplastyczna, źrenice leniwe. Konsultujący anestezjolog stwierdził stan stabilny, dziecko nie wymagało intubacji. Ponadto dziecko konsultował chirurg, który stwierdził niewydolność zastawki-jej niedrożność, ustalono pilne wskazania do TK głowy. W badaniu TK stwierdzono uciśniętą lewą komorę, przemieszczenie struktur środkowych na prawo do 4mm. Konsultujący neurochirurg (...) zalecił obserwację.
W trakcie pobytu w Klinice obserwowano kilkakrotnie bradykardię-do nawet 50/min, wymagającą podaży atropiny. Ponadto występowały zmiany w zachowaniu; Drażliwość, niepokój, światłowstręt. W badaniu fizykalnym; Odgięciowe ułożenie głowy, przeczulica skóry, źrenice okresowo szpilkowate.
Po uzgodnieniu tel. Z dr hab. n. med. J. Godzińskim przekazujemy dziecko do Oddziału Chirurgii Dziecięcej Szpitala im. Marciniaka celem dalszego leczenia.

20.06.07 - 28.06.07 Pobyt (8 dni) na Chirurgii Niemowlęcej w "Marciniaku".
Karta informacyjna - DSS im. T. Marciniaka Oddział Chirurgii Dziecięcej we Wrocławiu.

Rozpoznanie:
Torbiel lewej półkuli mózgu(...).
Wodogłowie wrodzone, nie określone.
(...).

Badania dodatkowe:
KREATYNINA - 4,97mg%, MOCZNIK - 105mg%, Na - 134,26mmol/l, K - 3,75mmol/l, Cl - 92,1mmol/l, CRP - 0mg%.

Epikryza:
Chłopiec (...) został przyjęty do naszego oddziału z podejrzeniem dysfunkcji układu zastawkowego (...). W trakcie pobytu nie obserwowano u dziecka objawów zespołu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Obraz TK głowy stabilny i porównywalny do badania z lipca 2006r. Wypisany do domu.

Lipiec, sierpień 2007
01.07.07 - 12.08.07 Pobyt ( 6 tygodni) na Chirurgii niemowlęcej (jw.)
Karta informacyjna - DSS im. T. Marciniaka Oddział Chirurgii Dziecięcej we Wrocławiu.

Rozpoznanie:
Torbiel mózgu po stronie lewej - stan po założeniu zastawki torbielowo-przedsionkowej.
Dysfunkcja układu zastawkowego.
Odzastawkowa infekcja płynu mózgowo - rdzeniowego (gronkowiec szpitalny-brak informacji w wypisie)
(...)
Badania dodatkowe:
Grupa krwi: "0"Rh"+" (dodatni)
MORFOLOGIA: Hb- 12,0g%, Ht-34,6%, E- 3.900.000, L- 9.700, pł. krwi - 429.000/mm3.
OB po 1 godz. 28 mm., CRP - 0,1 mg%, MOCZNIK - 102,6 mg%, KREATYNINA - 3,93 mg%, (...), Na - 132,4 mmol/l,K - 3,93 mmol/l.

Zabiegi i procedury:
Drenaż dokomorowy mózgu do układu krwionośnego.
Znieczulenie ogólne(...).
Wstrzyknięcie lub wlew substancji leczniczej lub profilaktycznej.
Założenie opatrunku.
Komputerowa tomografia głowy i/lub szyi.
Operacyjnie: 02.07 - usuniecie układu zastawkowego, drenaż zewnętrzny z torbieli mózgu. 16.07 - usunięcie drenażu zewnętrznego z torbieli mózgu. 21.07 - założenie drenażu zewnętrznego z torbieli mózgu, założenie zastawki Pudenza z torbieli mózgu po stronie lewej do przedsionka serca przez żyłę szyjną wew. Po stronie prawej. 03.08 - rewizja pompki układu zastawkowego Pudenza.
Claforan, Biocefal, Edicin, Biseptol, Amikin dokomorowo, Vankomycyna, Perfalgan, Lakcid, Relanium, Nifuroksazyd, Pyralgina, Płyny dożylne, ME, Mannitol, Furosemid.

Epikryza:
Chłopiec z niewydolnością nerek, z dużą torbiela porencefaliczną lewej półkuli mózgu, po założeniu zastawki torbielowo -przedsionkowej dosercowej po stronie lewej, wielokrotnie już hospitalizowany w naszym Oddziale, został przyjęty ponownie z podejrzeniem dysfunkcji układu zastawkowego - u dziecka obserwowano bradykardię poniżej 60/min. i zaburzenia świadomości.
Po wykonaniu TK głowy operowany następnego dnia po przyjęciu - Usunięto układ zastawkowy i założono drenaż zewn.(...). Uzyskano dodatni posiew płynu mózgowo-rdzeniowego. Z tego powodu włączono antybiotykoterapię celowaną i antybiotyk dokomorowo.. Po uzyskaniu jałowości płynu m.rdz., usunięto drenaż zewn.(...). Wobec pojawienia się po 3 dniach objawów zespołu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego, w dniu 20.07 wykonano kolejne kontrolne TK głowy, a w dniu 21.07 po raz kolejny operowano chłopca-założono drenaż zewn.. Po uzyskaniu jałowości płynu m.rdz. ponownie operowany - usunięto drenaż zewn. Z torbieli mózgu i założono zastawkę Pudenza (...)
Przebieg pooperacyjny powikłany wystąpieniem zacieku płynu m.rdz. na szyi. Z tego powodu w dniu 03.08 - wykonano rewizję pompki Pudenza układu zastawkowego uszczelniając go. Przebieg pooperacyjny w końcu bez powikłań. Układ zastawkowy sprawny. W IX dobie po zabiegu zdjęto szwy, rany zagojone. Wypisany do domu.
Lekarz prowadzący: Lek.med. Jacek Chodorski

Wrzesień 2007
31.08.07 - 12.09.07 (2 tygodnie) Pobyt na Nefrologii we Wrocławiu.
Karta informacyjna - Klinika Nefrologii Pediatrycznej we Wrocławiu.
Rozpoznanie:
(...)
Repozycja cewnika Tenckhoffa.
Stan po drgawkach.
Badania dodatkowe:
CRP: 3,6mg/l; MORFOLOGIA: Ht 32,4%; Hb 11,2g%; erytrocyty 3 500 000, leukocyty 7400, płytki krwi 358000/mm3,limf.56,3%; mix.8,2%, neutr.35,5%;
ASPAT: 33U/L, ALAT: 21U/L; MOCZNIK: 161mg/dl; KREATYNINA: 4,41mg/dl; BIAŁKO CAŁK.:5,4g/dl; albuminy: 3,4g/dl; globuliny: 2,1g/dl;
JONOGRAM SUR.: Na 132mmol/l; K 4,82mmol/l; Cl 99,2mmol/l; Ca9,55mg/dl; P3,41mg/dl;
FOSFATAZA ALKAL.: 98U/l;
KONSULTACJA NEUROCHIRURGICZNA: 11.09.07r.Proponuję wykonanie badania TK głowy w trybie pilnym.Ponowna konsultacja po wykonaniu TK głowy.Dr Jacek Chodorski
Leczenie: (leki stałe), Zinnat 2x dziennie 12.09.07 ostatnia dawka. Brał 7 dni po zabiegu rewizji cewnika.
EPIKRYZA: Chłopczyk 2,5 letni z obciążającym wywiadem okołoporodowym(...) z torbirbielowatością nerek leczony jest przewlekle dializą otrzewnową. Od 1.07.07 do 12.08.07 hospitalizowany był w Oddziale Chirurgii dziecięcej ul.Traugutta, gdzie wykonano zabiegi usunięcia układu zastawkowego, a następnie kolejne(...) z założeniem zastawki Pudenza z torbieli mózgu po stronie lewej do przedsionka serca. Chłopiec przyjęty został do Kliniki z powodu niedrożności cewnika do dializy otrzewnowej. W znieczuleniu ogólnym wykonano zabieg udrożnienia i przemieszczenia cewnika. Uzyskano prawidłowy przebieg dializy otrzewnowej. Dnia 7.09.07 wystąpiły u dziecka uogólnione drgawki, które opanowano farmakologicznie. Od tego czasu chłopiec jest podsypiający. W dniu wczorajszym kilka razy wymiotował. W lewej okolicy ciemieniowej, w miejscu zastawki, stwierdza się obrzęk tkanek miękkich. Podjęto działania zmierzające do przekazania dziecka na Oddział Neurologii Dziecięcej celem diagnostyki w kierunku padaczki. W dniu wczorajszym dziecko konsultowane było przez neurochirurga. Po porozumieniu telefonicznym przekazujemy chłopczyka do Oddziału Neurologii Dziecięcej ul.Traugutta celem dalszej diagnostyki i leczenia.
Lekarz prowadzący: Dr n. med. Irena Makulska

12.09.07 - 28.09.07 (17 dni) Pobyt na chirurgii niemowlęcej w "Marciniaku".
Karta informacyjna - DSS im. T. Marciniaka Oddział Chirurgii Dziecięcej we Wrocławiu.

Rozpoznanie opisowe:
Torbiel lewej półkuli mózgu - stan po założeniu zastawki torbielowo-przedsionkowej po stronie lewej. Dysfunkcja układu zastawkowego - zaciek płynu mózgowo-rdzeniowego wokół pompki zastawki.
(...)
Rozpoznanie ICD10
Główne Q04.6 - Wrodzone torbiele mózgu
Współistniejące - Q03.9 - Wodogłowie wrodzone, nieokreślone;N18.9 - Przewlekła niewydolność nerek, nie określona.

-Historia choroby c.d.12.09.07-28.09.07
Badania dodatkowe :
Grupa krwi: "0"Rh"+"(dodatni).
MORFOLOGIA:Hb:10,06g%,Ht: 30,8%, E- 3.370 000,L- 10.700, pł.krwi - 548.000/mm3,MOCZNIK- 123mg%, KREATYNINA- 5,54mg%, CRP- 13,6mg%,Na- 134mmol/l; K- 5,17mmol/l, chlorki- 90,2mmol/l.

Płyn mózgowo - rdzeniowy z dnia 12.09.2007r.:bezbarwny, przejrzysty, polinukleary- 56kom./ml.,białko- 91mg%,
Odczyny: Pande'go dodatni(+),Nonne- Apelta ujemny(-).
Posiew płynu mózgowo- rdzeniowego z dnia 27.07.2007r.: w warunkach tlenowych po 5 dniach posiew jałowy.
ZABIEGI I PROCEDURY
Drenaż komory mózgu do układu krwionośnego.
Znieczulenie ogólne dotchawicze z automatycznym monitorowaniem więcej niż dwóch parametrów.
(...)
LECZENIE

Operacyjne: rewizja układu zastawkowego.
Lendacin, Claforan, Biseptol, Augmentin, Lakcid, Flukonazol, 20%albuminy, płyny dożylne, Pyralgina, krew.
EPIKRYZA:
Chłopiec z niewydolnością nerek,z dużą torbielą porencefaliczną lewej półkuli mózgu, po założeniu zastawki torbielowo- przedsionkowej dosercowej po stronie lewej, wielokrotnie już hospitalizowany w naszym oddziale,został przyjęty ponownie z dysfunkcją układu zastawkowego-zaciekiem płynu mózgowo- rdzeniowego wokół pompki zastawki .
Przebieg pooperacyjny powikłany początkowo przeciekiem pł.m.-rdz.przez ranę pooperacyjną, następnie zapaleniem krtani. Ponadto z powodu niskich wartości morfologicznych krwi podano ME bez powikłań. Od XII doby po zabiegu stan dobry. Zdjęto szwy, rana zagojona.Wypisany do domu.

10 dniowa przerwa domowa.

Bielawa
9.10.2007r - 10.10.2007r
Rozpoznanie
(...)
Padaczka do diagnostyki.
Wyniki i opis badań laboratoryjnych
OB./9.10.07/-65mm/h
CRP/9.10.07/-2,0mg/l

MORFOLOGIA :/9.10.07/-WBC:11,4K/uL; RBC: 3,82M/uL; HGB: 12,3g/dL; HCT: 35,5%, MCV: 93fl; MCH: 32,2pg; MCHC:34,6g/dL; RDW: PLT: 433K/uL.
Rozmaz: podziel.:67%, kwasochł.:3%; limf.: 29%; monoc.:1%.

GLUKOZA W KRWI:/9.10.07 13:05/ - 186mg%,
TRANSAMINAZY:/9.10.07/-AST: 22U/l, ALT: 16U/l,MOCZNIK:/9.10.07/-154mg%,KREATYNINA: 5,20mg%,
JONOGRAM:/9.10.07/-Na 130mmol/l; K 4,01mmol/l; Cl 92,1mmol/l; Ca 2,32mmol/l; Mg 1,12mmol/l.

GAZOMETRIA:/9.10.07/-pH:7,401; pCO2: 41,4mmHg; pO2:54,7mmHg;BE(ecf): 0,3mmol/l; HCO3std: 24,5mmol/l; O2sat:89,0%; ctCO2:26,5mmol/l.

MOCZ:/9.10.07/- pH: 8; c.wł.1000; białko- ślad; cukier -nb; urobilinogen w normie; bil.-nb; ket.-nb.Osad: nabłonki płaskie 1-3; leukocyty 0-1;poj. Bakterie.
ZASTOSOWANO LECZENIE:
KIN, Relsed, Dexawen.
/K/5%glukoza+NaCl(miesz.2:1).
Waga ok.9kg.

EPIKRYZA
Chlopiec z przewlekłą niewydolnoscią nerek, dializowany otrzewnowo, z dużą torbielą porencefaliczną lewej półkuli mózgu, po założeniu zastawki torbielowo- przedsionkowej dosercowej po stronie lewej, przywieziony do tut.Izby Przyjęć przez Pogotowie Ratunkowe z powodu napadu drgawek.Z wywiadu od mamy wiadomo , że u dziecka wystąpiły uogólnione drgawki (bez gorączki). Mama podała 2 czopki Luminalu(15mg), bez efektu. Dziecko przywiezione (...) w stanie drgawkowym. Podano 2,5 mg Relsedu doodbytniczo, Dexawen dożylnie uzyskując ustąpienie drgawek po ok..10 min. Monitorowane parametry - AS, saturacja, oddechy, temperatura - mieściły się w granicach normy wiekowej. Pierwsze godz. Hospitalizacji dziecko przespało, w kolejnych nie obserwowano niepokojących objawów ze strony organizmu dziecka. W wykonanych badaniach laboratoryjnych ujemne wskaźniki procesu zapalnego, gazometrycznie wyrównany. W dniu dzisiejszym wypisujemy Olka do domu z zaleceniem dalszej diagnostyki w Oddziale Neurologii Dziecięcej.
Lekarz prowadzący : lek.med.Jadwiga Kostrzycka.

2 dniowa przerwa domowa. Telefoniczne uzgadnianie wizyty na Neurologii.

12.10.07-Badanie EEG
Dolnośląskie Centrum Pediatryczne im.J.Korczaka
Oddział Neurologii i Neuroinfekcji Dziecięcej we Wrocławiu

(...)
Rozpoznanie

Stan pomroczny.
Przewlekła niewydolność nerek .
Torbiel porencefaliczna - stan po założeniu zastawki odbarczającej.
Opóźnienie rozwoju psychoruchowego.

Stan dziecka przy wypisie: średniociężki.

Wyniki badań dodatkowych
2007-10-12,14:51
BIOCHEMIA:
KREATYNINA 6,12mg/dl; MOCZNIK 136,2mg/dl; Białko całk.6,47g/dl; Mg 3,01mg/dl; Fosfor 3,23mg/dl; Ca 9,65mg/dl; AST 20U/l; ALT 25U/l; CRP 2,5mg/l, Sód 138,3mmol/l; Potas 4,99mmol/l; Wapń zjonizowany 1,19mmol/l; Glukoza 105,9mg/dl.

MORFOLOGIA:
HCT-37,1%, RBC-4,13[10^6/ul], HGB- 13,0g/dl, WBC-11,30[10^3/ul], MCV-89,8fl, MCHC- 35,0g/dl, MCH- 31,5pg, RDW-CV- 12,1%, PLT- 467[10^3/ul], PDW8,9fl, MPV- 8,5fl, P-LCR- 14,1%, PCT- 0,40%.
Rozmaz Mikroskopowy: Pałeczkowate 3%, Segmentowane 80%, Kwasochłonne 1%, Limfocyty 13%, Monocyty 3%.

EEG - Badanie wykonano w stanie pomrocznym.Zapis asymetryczny.Niskonapięciowa czynność w odprowadzeniu lewostronnym, w półkuli prawej dominuje uogólniona czynność fal delta o ampl. Do 450uV, z pojedynczymi elementami ostrymi.
Orzeczenie:
Zapis nieprawidłowy, w znacznym stopniu zaburzona czynność bioelektryczna mózgu o charakterze depresji lewopółkulowej, z czynnością wysokonapięciową wolnofalową w półkuli prawej.
Dr Danuta Mermer-Kutek
Leczenie:
Płyny infuzyjne.

EPIKRYZA:
2,5 letni chłopiec z przewleklą niewydolnością nerek z powodu wady wrodzonej, z wadą rozwojową mózgu, leczony przewlekle dializą otrzewnową, został przyjęty do naszego oddziału w trybie planowym celem wykonania badania EEG. Z wywiadu wiadomo , że w ostatnich miesiącach obserwowano u chłopca drgawki(...). Ponadto matka podaje, że od 2 dni chłopiec jest apatyczny, nie przyjmuje pokarmów, okresowo wymiotuje, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego.
Przy przyjęciu stan ogólny średniociężki , wydolny krążeniowo i oddechowo. Badaniem przedmiotowym: bladość i ochłodzenie powłok skórnych, osłuchowo akcja serca miarowa, tony czyste, dźwięczne, nad płucami szmer pęcherzykowy prawidłowy, podsychające śluzówki jamy ustnej. W badaniu neurologicznym: uogólniona wiotkość mięśniowa z nieco wyższym napięciem mięśniowym w kończynach dolnych, źrenice wąskie, symetryczne, dobrze reagujące na światło, kark wiotki. W badaniach laboratoryjnych wysoki poziom kreatyniny w surowicy krwi 6,12mg%, wykładniki stanu zapalnego w normie. Zapis EEG nieprawidłowy w stopniu znacznym(...). W oddziale w pierwszej godz. Pobytu nie zaobserwowano drgawek lecz krótkotrwałe drżenie uogólnione . Istniejący stan kliniczny dziecka można wiązać z postępującą niewydolnością nerek.
Po porozumieniu telefonicznym z lek.dyż.Panią Dr Wawro, przekazujemy dziecko do Kliniki Nefrologii Dziecięcej.
W razie wystąpienia drgawek proponuję doraźnie, dożylnie Rivotril do 2xpo pół miligrama, w terapii przewlekłej ewentualnie Clonazepam do 3xpo pół tabletki a 0,5mg.
Lekarz oddziału : Anna Jaklewicz-Majda
Wysoki pooziom Kreatyniny podany za przyczynę stanu synka została wypłukana po 2 dniach pobytu na Nefrologii (karta szpiralna poniżej), a stan Olesia nie uległ zmianie. W rezultacie i tak wylądowaliśmy na chirurgii.

12.10.07-19.10.07 (7 dni) Pobyt na Nefrologii Dziecięcej we Wrocławiu
Rozpoznanie
WielotorbielOwatość nerek
Przewlekła choroba nerek
Dializoterapia - ADO
Torbiel lewej półkuli mózgu - stan po założeniu zastawki torbielowo-przedsionkowej
Stan po drgawkach.

Badania dodatkowe
Grupa krwi: O Rh+dodatni
RR: 110/70
MORFOLOGIA :Ht 32,4%; Hb 11,2g%;
E 3 5000 000; L 7400; płytki 358000mm3;
MOCZNIK-107mg/dl; KREATYNINA -4,63mg/dl
JONOGRAM SUROWICY :Na 140mmol/l; K 4,15mmol/l; Cl 97mmol/l; Ca 9,71mg/dl; P 3,41mg/dl.
KONSULTACJA NEUROCHIRURGICZNA: 19.10.07r. Obecnie nie widzę wskazań do leczenia neurochirurgicznego. Proponuję leki przeciwdrgawkowe wg. zaleceń neurologa. Ewentualnie kontrola chirurgiczna w trybie ostrodyżurowym.Dr Jacek Chodorski

Leczenie
Alfadiol, Euthyrox, Polprazol, Calperos, Ferrum Lek, Vit B6, Vit E, Lakcid, NeoRecormon, doraźnie 1xDexaven, wlewy kroplowe glukosol, płyn pediatryczny.

EPIKRYZA
2.5 letni chłopiec z obciążającym wywiadem okołoporodowym(wcześniactwo, niedotlenienie, krwawienie dokomorowe IV st) z wielotorbielOwatością nerek, dializowany otrzewnowo , przekazany został do Kliniki z Oddziału Neurologii i Neuroinfekcji Dziecięcej Szpitala im. J.Korczaka. Z wywiadu wiadomo , że u dziecka w domu wystąpiły drgawki uogólnione, które opanowano w Oddziale Dziecięcym Szpitala w Bielawie.Chłopczyk następnie 12.10.07r.przyjęty został na oddział neurologiczny(j.w)celem diagnostyki i leczenia padaczki. Po wykonaniu badania EEG (...) chłopca przekazano do naszej kliniki . Po przyjęciu chłopiec był przymroczony, reagował na dotyk , śluzówki jamy ustnej były podsychające, wymiotował po każdej próbie nakarmienia czy napojenia. Nie wykazano cech infekcji. Z powodu gorszych niż zazwyczaj parametrów mocznicy zintensyfikowano dializę otrzewnową. Chłopiec przez 3 dni wymagał podaży płynów dożylnie. W 4 dobie wybudził się, karmiony doustnie nie wymiotował. Uzyskano poprawę parametrów biochemicznych krwi. Podczas pobytu w oddziale nie obserwowano drgawek. W oparciy o zalecenia neurologa oraz konsultująxego neurochirurga chłopiec wymaga przewlekłego leczenia p/drgawkowego preparatem Clonazepam doustnie. W chwili obecnej dziecko nie wymaga leczenia neurochirurgicznego, przebieg dializy otrzewnowej sprawny. W stanie og?lnym dobrym wypisujemy chłopca do domu z następującymi zaleceniami: Proszę podawać leki nefrologiczne jak do tej pory. Włączyć Clonazepam 1x1/4tabl.po 0,5mg wieczorem, po kilku dniach ew.zwiększyć dawkę do 2x1/4tabl. Rano i wieczorem.
W przypadku zaburzeń neurologicznych konieczna jest konsultacja neurochirurgiczna w trybie ostrodyżurowym we Wrocławiu .
Lekarz prowadzący: Dr n.med.Irena Makulska

To była tzw.cisza przed burzą, która trwała 3 dni. Ciąg dalszy nastąpił w trybie ostrodyżurowym.

22.10.07 - 13.11.07 (23dni) Pobyt w "Marciniaku".
Rozpoznanie opisowe
Wodogłowie wewnętrzne wrodzone czynne. Torbiel lewej półkuli mózgu-stan po założeniu zastawki torbielowo - przedsionkowej po stronie lewej .
Niewydolność nerek. Dializoterapia ADO.

Rozpoznanie ICD10
Główne: Q03.9
Współistniejące: Q04.9 ; N18.9

Badania dodatkowe
(...)
MORFOLOGIA :Hb-11,7g%; Ht 32,1%; E-3 600 000; L 9000; pł.krwi -206.000/mm3.
MOCZNIK- 81,0mg%, KREATYNINA - 3,58mg%, OB po 1godz.34mm,CRP-5,5mg%, Na-1 8,2mmol/l, K- 5,12mmol/l, chlorki- 90,2mmol/l.

Płyn mózgowo -rdzeniowy z dnia 12.09.2007r : bezbarwny, przejrzysty , pleocytoza-21 kom./ml., polinukleary-21 kom./ml., białko- 58,0mg%, odczyny: Pande'go dodatni i Nonne- Apelta ujemne(-).
Posiew płynu mózgowo- rdzeniowego z dnia 22.10.2007r.: w warunkach tlenowych po 72 godzinach posiew jałowy.


Kał na badanie w kierunku SS:ujemny.
Kał na Rota i ADENO-wirusy-wynik ujemny.

TK głowy z dnia 22.10.2007r. Nr 00404516: kolejne kontrolne badanie TK wykazuje nieznaczne poszerzenie się układu komorowego w stosunku do badania z 12.09.2007r., obecnie z nieco większymi cechami przesięku okołokomorowego. Poza tym stan jak poprzednio.

TK glowy z dnia 31.10.2007r. Nr 00410167: kolejne kontrolne badanie TK nie wykazuje różnic w porównaniu z poprzednim badaniem z 22.10.2007r.
TK glowy z dnia 11.11.2007r. Nr 00415931: kolejne kontrolne badanie wykazuje obraz przestani płynowej w obrębie lewej półkuli mózgu oraz szerokość układu komorowego nadnamiotowego jak w badaniach poprzednich. Nie wykazano cech przesiękuokołokomorowego.Bruzdy i szczeliny mózgu obustronnie widoczne. Innych zmian nie wykazano .

Zabiegi i procedury
Drenaż komory mózgu do układu krwionośnego.
Znieczulenie ogólne dotchawicze z automatycznym monitorowaniem więcej niż óch parametrów.
Założenie opatrunku na ranę-inne.
Komputerowe TK głowy i/lub szyi.

Leczenie
Operacyjnie: 22.10.2007r.- założenie zastawki Pudenza komorowo-przedsionkowej po stronie prawej.
02.11.2007r.-rewizja drenu obwodowego dosercowego układów zastawkowych.
Augmentin, Maxipime, Clonazepam , Luminal, Nifuroksazyd, Lakcid, Relanium, płyny dożylne, Perfalgan, Pyralgina .

Epikryza
Chłopiec z niewydolnością nerek , z dużą torbielą porencefaliczną lewej półkuli mózgu, po założeniu zastawki torbielowo -przedsionkowej dosercowej po stronie lewej , z wodogłowiem wewnętrznym wrodzonym, wielokrotnie już hospitalizowany w naszym Oddziale , został przyjęty ponownie z powodu nasilenia się objawów zespołu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego.
Po wykonaniu TK głowy operowany- założono zastawkę Pudenza dokomorowo, a dren obwodowy połączono łącznikiem z drenem obwodowym dosercowym układu zastawkowego z torbieli mózgu po stronie lewej.Po zabiegu początkowo stan dziecka poprawił się, potem obserwowano u chłopca okresowo wymioty i senność. Wykonano kontrolne TK głowy, w którym nie stwierdzono poprawy po założeniu układu zastawkowego. Po wykonaniu kontrolnego badania rtg klatki piersiowej ponownie operowany - wykonano rewizję drenu dosercowego(podciągnięto go).
Po reoperacji stan dziecka poprawił się - nie wymiotował , nie obserwowano patologicznej senności. Kolejny raz wykonano badanie kontrolne TK głowy .
Wypisany do domu w XI dobie po reoperacji (w XXII dobie po założeniu zastawki) - szwy zdjęte, rany zagojone.

Zalecenia lekarskie
Kontrola chirurgiczna za 2 tygodnie, w razie niepokojących objawów kontakt z naszym Oddziałem w trybie pilnym.
Lekarz prowadzący: Lek.med. Jacek Chodorski

13 dni w domku. Spokojnych? O nie! Mówi się czasem :"Jak nie jedno to drugie...". Efekt: kolejny pobyt w szpitalu.

27.11.2007r. - 29.11.2007r.(2dni) Pobyt w Bielawie.

Rozpoznanie
Ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy rotawirusowy/A08.0/
Uogólnione drgawki /R56.8/
(...)

Wyniki i opis wykonywanych badań laboratoryjnych
Waga przy przyjęciu 8800g
Waga przy wypisie 9000g

OB.:/27.11.07/-98mm/h,
CRP:/27.11.07/-20,0mg/l.

MORFOLOGIA :/27.11.07/ - WBC: 20,6 K/uL, RBC: 2,95 M/uL, HGB: 8,8g/dl, HCT: 26,1%, MCV:88,5 fl, MCH: 29,8pg, MCHC: 33,7g/dL, RDW: 12,4%, PLT:675 K/uL.
Rozmaz : podziel.:78%,limf.:22%.

GLUKOZA W KRWI:/27.11.07/ -92mg%,
TRANSAMINAZY:/9.10.07/-AST: MOCZNIK:/27.11.07/-79mg%,/28.11.07/-77mg%
KREATYNINA:/27.11.07/-4,21,/28.11.07/-3,86mg%

JONOGRAM:
/27.11.07/-Na 127mmol/l; K 5,14mmol/l; Cl 81,9mmol/l;
/28.11.07/-Na 127mmol/l; K 4,07mmol/l; Cl 81,9mmol/l;
/29.11.07/-Na 124mmol/l; K 4,04mmol/l; Cl 79,3mmol/l.

GAZOMETRIA:/28.11.07/- pH:7,520; pCO2: 3,0 mmHg; pO2: 65,5mmHg; BE(ecf): 4,3mmol/l; HCO3std: 28,6mmol/l; O2sat: 94,9; ctCO2: 28,2mmol/l.

MOCZ:/28.11.07/- pH: 9; c.wl.1000; biłlko- ślad; cukier -nb; urobilinogen w normie; bil.-nb; ket.-nb.Osad: nabłonki płaskie pojedyńcze wpw; leukocyty 0-1 wpw.

KAŁ NA ROTAWIRUS:/27.11.07/-(+)dodatni.
KAŁ NA ADENOVIRUS:/27.11.07/-(-)ujemny.

Zastosowano leczenie
KIN, Neloren, Dexawen, Luminal, Lakcid, Perfalgan, Euthyrox, Polprazol, Calperos, Alfadiol, Vit.E, Vit.B6, Cebion multi, Ferrum Lek.
(...)

Epikryza

CDN Hela